Socjalizacja wczesno szczenięca

Socjalizacja wczesno szczenięca

Wszystkie szczeniaki urodzone w hodowli Biały Domek  przechodzą socjalizację wczesno szczenięcą. . W trakcie tego ważnego okresu, szczenię musi nauczyć się samokontroli, komunikacji, rozpoczyna naukę reguł życia w sforze (hierarchizacja) oraz zaczyna uniezależniać się od matki (rozpoczęcie procesu odłączenia). W okresie socjalizacji kontynuujemy stymulację sensoryczną - czyli dostarczamy psu nowych doświadczeń. Na prawidłowy proces socjalizacji wpływ ma hodowca i przyszły właściciel szczeniaka. Zaniedbania w procesie socjalizacji są bardzo trudne do naprawienia dlatego jest ona tak ważna. Hodowca jest pierwszym przedstawicielem obcego gatunku, z którym szczenię ma kontakt. Jeżeli kontakt ten jest ograniczony lub zubożony, przyszły właściciel będzie musiał włożyć znacznie więcej wysiłku w przygotowanie psa do życia w ludzkim świecie. Pamiętamy, że układ nerwowy szczenięcia potrzebuje bodźców stymulujących jego rozwój. Miot odchowywany w komórce jest pozbawiony takich możliwości. Innymi słowy szczenię wychowane w warunkach ubogich w bodźce nigdy nie rozwinie w pełni swego potencjału intelektualnego i może gorzej odnajdować się w nowych sytuacjach. Praca, którą hodowca wkłada w szczenię, procentuje przez całe życie zwierzęcia.
Proces przebiega w następujących etapach:
1-2 tygodnie życia. Szczeniaki zapoznają się z dotykiem człowieka i ciepłem jego ciała i zapachem. W tym okresie są głaskane i brane na ręce przez całą rodzinę, w ten sposób poznają człowieka przez dotyk oraz zapach. W tym czasie działają tylko 2 zmysły. Zapewniamy różne podłoża. w legowisku. Przy ładnej pogodzie zaczynamy wynosić  maluchy na zewnątrz.  Maja zapewniony kontakt z innym psem (swoją starsza siostrą). Aby stymulować rozwój i dojrzewania mózgu, delikatne dotykamy szczeniąt, obracamy , ważymy, umożliwiamy spokojny sen, gdyż to właśnie podczas snu wydziela się hormon wzrostu.
3-4 tydzień życia.Maluchy zaczynają widzieć rozpoznawać kształty i kolory choć ich oczy pokryte są jeszcze błoną zabezpieczającą gałki oczne. W tym okresie rozpoczynamy stymulację wzroku szczeniaka kładąc na posłaniu różne kolorowe zabawki zarówno miękkie jak i plastikowych, szeleszczących.. Poznają  różne pomieszczenia w domu. Wchodzą na schody.Pamiętamy o dalszej stymulacji dotykiem, w tym czasie szczeniaki łączą zmysł dotyku, który znały ze zmysłem wzroku widząc osobę, która je dotyka. Przyzwyczajamy je do różnych manipulacji: podnosimy,  delikatnie dotykamy brzucha, uszu, obuszków łap, zaglądamy do pyszczka i oczu. W tym czasie pozwalamy na kontakt (głaskanie) obcych dla szczeniaków ludzi. Maluchy mają już  za sobą pierwszą przejażdżkę samochodem.  Staramy się eliminować gryzienie braci i sióstr, W tym czasie szczeniaki zaczynają słyszeć dochodzą różne dźwięki, poznają głos ludzi, odgłosy domowe (radio, urządzenia AGD itp.)
5-6 tydzień życia. Szczeniaki są już w dużej mierze samodzielne choć potrzebują jeszcze obecności matki. W tym okresie budują pewność siebie, dowiadują się również podczas zabaw w stadzie, że ugryzienie boli dzięki temu uczą się kontrolować nacisk szczęk w trakcie zabaw między sobą. 5-6 tydzień życia to czas luki immunologicznej i spadek odporności szczeniaka matka coraz mniej karmi szczenięta i zaczyna na nie powarkiwać ponieważ sprawiają jej ból mają już przecież zęby i pazury. W tym czasie następuje szczepienie ochronne, oraz wprowadzenie karmy. W tym wieku należny zacząć również intensywniej socjalizować szczeniaki. W naszej hodowli są one zabierane na zewnątrz aby mogły poznawać świat poprzez chodzenia po różnych podłożach (beton, trawa, piasek, kałuża, liście itp.) dzięki czemu nabywają pewności siebie w swobodnym chodzeniu niezależnie od miejsca, w którym się znajdzią. W cieple dni pozwalamy na kontakt z wodą. Nadal należy pamiętać o utrwalaniu bodźców dźwiękowych i dotykowych, oraz nawiązywaniu więzi z człowiekiem - różne zabawy, lgną do człowieka nie przejawiając żadnego strachu.
7-8 tydzień.To najczęściej ostatni czas szczeniaka w hodowli. W tym czasie szczeniak jest już samodzielny potrafi jeść karmę i pić wodę. Jest to również idealny moment do socjalizacji szczeniaka z innymi zwierzętami.. Nabywają cechy, którymi będą się kierować w późniejszym życiu. Poznają zwyczaje i bliskość innych psów uczą się charakterystycznej komunikacji w swoim gatunku (lizanie po pysku, machanie ogonem, muskanie łapką). Należy pamiętać, że szczeniak dla prawidłowego rozwoju potrzebuje kontaktu z przedstawicielami swojego gatunku w różnym wieku dlatego należy mu taki kontakt umożliwiać jak najdłużej. W 8 tygodniu należy socjalizować szczeniaki z innymi zwierzętami oczywiście w bezpiecznej odległości. Nadal zabieramy szczeniaki na przejażdżki samochodem.To również czas gdy wychodzą  na  spacery do lasu, nad rzekę.Uczymy szczeniaki chodzenia po nierównym terenie, wskakiwania na pnie drzewa na murek itp. dzięki  temu szczeniaki uczą się utrzymywać równowagę  na różnych powierzchniach. To zazwyczaj ostatni czas kiedy jesteśmy ze szczeniakami, ponieważ  wyjeżdżają do nowego domu i to na nowych właścicielach spoczywa dalszy proces socjalizacji. Nowa rodzina musi pamiętać że szczeniak najintensywniej uczy się do 4 miesiąca życia i to wszystko co zostanie mu wpojone w tym czasie pozostaje na całe życie. Pamiętajmy, że zaniedbanie socjalizacji u szczenięcia często bywa przyczyną późniejszych zaburzeń w zachowaniu czworonoga – pojawiania się stanów lękowych czy skłonności do agresji.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi gdy otrzymujemy zdjęcia od właścicieli i widzimy jak z takiej „małej kuleczki”, która od nas wyjechała wyrasta piękny pies.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz